دوشنبه , ۲۳ مهر ۱۳۹۷
خانه » اخبار و اطلاعیه های سایت » شرکت‌هایی که بیشترین حقوق را می دهند
شرکت‌هایی که بیشترین حقوق را می دهند

شرکت‌هایی که بیشترین حقوق را می دهند

( Master of Business Administration =  مدیریت ارشد کسب و کار )

شرکت‌هایی که بیشترین حقوق را می دهند به دانش‌آموختگان MBA

چطور بیشترین بهره (پول) را از مدرسه‌ی کسب‌وکار نصیب خود کنیم.

تحصیل در مدرسه‌ی کسب‌وکار تقریباً برای هر کسی یک سرمایه‌گذاری پرسود به حساب می‌آید، اما پولی که بعضی از دانش‌آموختگان این مدرسه‌ها با مدارکشان به جیب می‌زنند بیشتر از درآمد بقیه است. بر اساس یکی از نظرسنجی‌های بلومبرگ از هزاران نفر فارغ‌التحصیل مدرسه‌های کسب‌وکار، مشخص شد دانش‌آموختگانی که چندین سال در شرکت‌ها و سازمان‌های خدمات مالی خارج از مدرسه مشغول به کار بوده‌اند نسبت به بقیه‌ی هم‌دوره‌ای‌های خود در تمام صنایع دیگر درآمد بیشتری داشته‌اند، و همینطور اینکه روی‌هم‌رفته بهترین حقوق‌ها را هم شرکت بانکداری سرمایه‌گذاری مورگان استنلی به کارمندانش پرداخت کرده است.

بلومبرگ در ادامه‌ی رتبه‌بندی‌های سالیانه‌ی مدرسه‌های کسب‌وکار، دست به نظرسنجی از ۱۲,۷۷۳ نفر از کارشناسانی زد که شش تا هشت سال از زمان فراغتشان از تحصیل گذشته بود. به این ترتیب معلوم شد بیشترین حقوق و مزایا نصیب آن دسته از دانش‌آموختگان MBA می‌شود که در شرکت مورگان استنلی مشغول به کارند، دانش‌آموختگان مشغول در شرکت گلدمن ساکس هم با اختلافی اندک در رتبه‌ی دوم قرار گرفتند.

ما از فارغ‌التحصیلانی که بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ تحصیلاتشان را با موفقیت به پایان رسانده بودند سوالاتی راجع به کارفرمای فعلی و حقوق پایه و پاداش دریافتی‌شان پرسیدیم. برای اینکه مشخص بشود کدام شرکت بیشترین حقوق را پرداخت می‌کند، توجهمان را معطوف کردیم به شرکت‌هایی که دست‌کم ۲۰ نفر از دانش‌آموختگان MBA حاضر در نظرسنجی‌مان آنجا مشغول به کار بودند. فارغ‌التحصیلان مشغول در حوزه‌ی مالی – که شامل کارکنان حوزه‌ی حسابداری و بانکداری می‌شود – میانگین درآمدی بالغ بر ۲۱۰,۰۰۰ دلار داشتند. بعد از آن حوزه‌های املاک و انرژی پردرآمدترین صنایع بودند. شاید بداقبال‌ترین صنعت در این میان کشاورزی بوده باشد که متوسط درآمد دانش‌آموختگان MBA در آنجا برابر با ۱۸۰,۰۰۰ دلار بود – درست همان مقداری که بابت مشاوره به آنها پرداخت می‌شد. (حدود ۴۶ درصد از فارغ‌التحصیلان حاضر در این نظرسنجی در امور مالی، فناوری یا مشاوره مشغول بودند، در حالی که ۵/۸ درصد از آنها در حوزه‌های انرژی، املاک یا کشاورزی کار می‌کردند.)

mba1

شرکت‌هایی که بیشترین حقوق را به دانش‌آموختگان MBA پرداخت می‌کردند عمدتاً ریشه در مشاغلی داشتند که مدتهاست برای این دسته از دانش‌آموختگان جذابیت خاصی داشته است. از بین ده شرکتی که بیشترین حقوق‌ها را به دانش‌آموختگان MBA پرداخت می‌کردند، پنج شرکت به حوزه‌ی کسب‌وکارهای مالی تعلق داشتند و سه شرکت هم از جمله‌ی موسسات مشاوره‌ای بودند. تنها نمایندگان سیلیکُن وَلی هم که به فهرست این ده شرکت برتر راه پیدا کردند گوگل و اپل بودند. دانش‌آموختگان MBA حتا در این شرکت‌های عظیم فناوری ۳۶ درصد کمتر از همتایان خود در شرکت مورگان استنلی درآمد داشتند، البته عمدتاً به این دلیل که پاداش‌های کمتری دریافت می‌کردند.

اما بیشترین پاداش را شرکت گلدمن پرداخت می‌کرد: متوسط پاداش اختیاری‌اش به دانش‌آموختگان MBA حاضر در این نظرسنجی مبلغی معادل با ۱۷۵,۰۰۰ بود که بنا به صلاحدید کارفرمایان علاوه بر ۲۰۰,۰۰۰ دلار حقوق ثابت به آنها پرداخت می‌شد. متوسط پاداش ۱۱۱,۵۰۰ دلاری اپل هم بیشتر از پاداشی بود که دانش‌آموختگان MBA در بعضی از شرکت‌های عریض و طویل دنیای سرمایه مثل کردیت سوییس و بارکلیز بدست می‌آوردند.

منبع: بلومبرگ