پنج شنبه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
خانه » رشته زبان و زبان شناسی

رشته زبان و زبان شناسی

تحصیل در رشته زبان و زبان شناسی در ایالات متحده

رشته زبان و زبان شناسی

شاید شما اشتیاق به سفر و یا زندگی در کشوری دارید که با یک زبان متفاوت از زبان مادری شما صحبت می کند. شاید شما همیشه علاقه وافری به خواندن داشته اید و آن باعث القای این تمایل در شما شده است که به مطالعه و بررسی تاریخ کلمات، چگونگی تشکیل یک زبان خاص و تحول آن زبان بپردازید. این تنها دو دلیل از دلایل بی شماری است که ممکن است شما را به مطالعه زبان و زبان شناسی در ایالات متحده ترغیب کند.

زبان و زبان شناسی دو زمینه تحصیلی می باشند که با هم همراه هستند. مطالعه زبان ها توضیح و تشریح خود زبان است، زبانشناسی مطالعه یک زبان و بررسی دقیق آن می باشد، شکستن اجزاء منحصر به فرد آن به قطعات کوچک برای درک  آن که چگونه دوباره آنها به هم وصل می شوند تا تصویر بزرگتری ایجاد کنند. این به ما در مورد موضوعاتی مانند اینکه چرا ما اینگونه صحبت می کنیم، مردم چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، چگونه زبان ها به هم مربوط  بوده و از یکدیگر متفاوت هستند و چگونه آنها در طول زمان تغییر می کنند، بینش می دهد.
یادگیری یک زبان جدید و یا تحصیل در رشته زبان شناسی درب هایی را به سوی تعدادی از فرصت های شغلی  که درک عمیقی از زبان برای آنها بسیار مفید است باز می کنند. با توجه به دانش عمیق خود از عکس العمل مردم نسبت به زبان، شما می توانید یک نویسنده کپی برای یک آژانس تبلیغاتی باشید. شما می توانید یک مترجم در دادگاه باشید تا به درک کامل شاکی خارجی و یا متهم کمک کنید. شما می توانید یک خبرنگار خارجی برای یک روزنامه، مجله و یا برنامه خبری تلویزیونی باشید، این کار به شما اجازه می دهد تا از هر دو زبان مادری و زبان دوم در توسعه و گزارش و یا نوشتن داستان خود استفاده کنید.

این گزینه های شغلی صرفا نوک کوه یخ هستند. دانش و درک بالایی از زبان برای ارتباطات روزمره بسیار مهم است – با دوستان، خانواده و غریبه ها – اما این مهارت در هر شغلی که تصور کنید برای کارفرما ارزش فوق العاده ای دارد.

انتخاب مدرسه

داشتن یک ایده در مورد مسیر شغلی تان می توان  درانتخاب یک مدرسه برای مطالعه زبان و زبان شناسی در ایالات متحده به شما کمک کند. تصمیم شما در مورد دانشگاهی که مایل به شرکت کردن در آن هستید به شدت بستگی دارد به اینکه می خواهید با مدرکتان چه کنید.

به عنوان مثال، اگر شما می خواهید نویسنده کپی شوید، شما باید به دنبال دانشگاهی در شهرهای بزرگ باشید که دفتر مرکزی شرکت های بزرگ تبلیغاتی ایالات متحده در آنجا قرار دارند، از جمله شهر نیویورک – نیویورک (Grey Advertisimg) ؛ پورتلند – اورگان (Wieden+Kennedy) و Sausalito – کالیفرنیا (باتلر، شاین، استرن و همکاران). اگر می خواهید  مترجمی در دادگاه باشید، بهتر است به دانشگاه هایی که درشهرستانهای با جمعیت بالاتر مهاجر قرار دارند، نگاهی بیاندازید. به عنوان یک مترجم در دادگاه برای زبان اسپانیایی، به عنوان مثال، دانشگاه ها در ایالات کالیفرنیا، آریزونا، نیومکزیکو و تگزاس که بالاترین تراکم ساکنان اسپانیایی زبان  را در خود جای می دهند، برای شما مناسب هستند.
در رتبه بندی، با این حال، بهترین مدارس برای تحصیل زبان و زبان شناسی در ایالات متحده شامل دانشگاه هاروارد، دانشگاه پرینستون، دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB)، دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)، دانشگاه شیکاگو و موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) هستند. این مدارس در سراسر کشور به ترتیب از ساحل شرق به سواحل غرب و بین آنها قرار دارند و دسترسی به هر شهر و یا منطقه ای را برایتان امکان پذیر می سازند.

همچنین  پتانسیل ادامه تحصیل برای مدرک کارشناسی ارشد وجود دارد، مثل کارشناسی ارشد دانشگاه ملی هنر در زبانشناسی کاربردی. این برنامه کارشناسی ارشد به طور خاص برای افرادی برنامه ریزی شده که قصد پیوستن به مشاغلی مانند آموزش زبان، آموزش زبان خارجی و زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم / خارجی را دارند.  زیبایی دانشگاه ملی این است که شما می توانید مدرک خود را به صورت آنلاین از هر جا که هستید بگیرید. لازم نیست به یکی از بیش از ۳۰ مکان کالیفرنیا و نوادا نزدیک باشید. بنابراین اگر زبان انگلیسی را به عنوان زبان خارجی دوم در ساحل شرقی آموزش می دهید و نمی توانید برای تکمیل مدرک ارشد خود مرخصی بگیرید، نباید این زمان بحرانی کاری را از دست بدهید که ادامه تحصیل داده و آینده تان را بهبود بخشید.

ساختار دوره
ساختار دوره برای برنامه های زبان ممکن است بر اساس زبانی که می خوانید، سطح  تسلط  شما در آن زبان و همچنین گرایشی که انتخاب خواهید کرد متفاوت باشد. قبل از شروع  برنامه زبان، تعدادی از دروس مقدماتی هستند که برای درک پایه از زبان باید بگذرانید.

رشته زبان و زبان شناسی

الزامات عمومی
پس از درک پایه ای که در مورد زبان کسب کردید، عموما باید انتظار چنین دوره هایی را داشته باشید:
• نوشتن و خواندن پیشرفته
• صحبت و گوش دادن پیشرفته
• مقدمه ای بر زبان شناسی (زبان داده شده )
• مقدمه ای بر ترجمه (از زبان داده شده) به انگلیسی
• مقدمه ای بر تجزیه و تحلیل ادبی ( به زبان داده شده)
• مجموعه ای از نظرسنجی ها از ادبیات و تمدن

پس از پایان این دوره ها یک دوره سمینار نهایی خواهید داشت که به طور معمول به پژوهش، در حوزه ترجمه و زبان شناسی پیشرفته  می پردازید ( که ممکن است در دانشگاه های مختلف متفاوت باشد).
انتخاب عمومی
در برنامه های زبان شناسی، به طور معمول هر دو گزینه عمومی و گزینه کاربردی در گرایش وجود دارند که به انتخاب شما در آن زمینه بستگی دارد. با این حال، رشته عمومی در زبان شناسی ممکن است شامل دوره های زیر باشد:

– مقدمه ای بر زبانشناسی
– مقدمه ای بر آواشناسی و واج شناسی
– آشنایی با نحو (یا نظریه نحوی)
– مقدمه ای بر معنا شناسی و کاربردشناسی (گزینه های دیگر ممکن است در این سطح در دسترس باشند)
– صداها و سیستم های صوتی
– ساختار کلمه و جمله
– اکتساب زبان نخست
– آشنایی با اکتساب زبان دوم
– زبان و جامعه
– زبان شناسی تاریخی
– گونه شناسی زبان
– آواشناسی پیشرفته
– نحو پیشرفته

گزینه کاربردی
گزینه کاربردی به طور معمول برای دانش آموزانی است که مایلند شغلی در زبان انگلیسی به عنوان / زبان دوم (ESL) داشته باشند، در نتیجه دوره های مورد نیاز ممکن است با دوره های فوق کاملا متفاوت می باشند:
• زبانشناسی و دستور زبان در آموزش ESL
• لهجه شهری
• روان شناسی زبان
• مقدمه ای بر سطح  TESOL بزرگسالان / دانشگاهی
• مواد برای آموزش ESL