دوشنبه , ۲۳ مهر ۱۳۹۷
خانه » شهرهای توریستی » آمریکا » ایالت آلاسکا
ایالت آلاسکا

ایالت آلاسکا

مختصری از ایالت آلاسکا

مرکز  »» جونو
بزرگترین شهر »» انکوریج
جمعیت »» ۷۳۶,۷۳۲
منطقه زمانی »» آلاسکا

ایالت آلاسکا بزرگترین ایالت آمریکا از نظر مساحت است و در شمال غربی ترین نقطه در قاره آمریکا واقع شده است. با وجود اندازه قابل توجهی که دارد، ایالت آلاسکا در واقع کمترین جمعیت را در میان ایالت های دیگردارد و تقریباً نیمی از جمعیت شهروندانش در داخل و اطراف شهرستان بزرگ انکوریج Anchorage زندگی می کنند.

علاوه بر این، آلاسکا دارای پنج شهرستان بزرگ می باشد، با جمعیت های مختلف از۱۰،۰۰۰ تا ۱۰۰،۰۰۰ نفر (Fairbanks، Badger، Knik-Fairview، College و پایتخت آلاسکا Juneau)، و همچنین بیش از ۵۰ شهرستان کوچک و شهرک های پراکنده در سراسر زمین های جغرافیایی اش دارد.

رشته کوه های طولانی، قله های بلند، یخچال های طبیعی، رودها، دریاچه ها و دیدنی های طبیعی بسیار، کرانه های اقیانوس آرام کوهستانی و متشکل از رشته کوه های طولانی است که بعضی از این قله ها کوه های آتشفشانی اند اصلی ترین مشخصات این سرزمین است.

 

Alaska_Vacations

denali_national_park

Denali National Park

مساحت آلاسکا در حدود ۱٬۵۹۳٬۴۳۸ کیلومتر مربع می باشد که شامل جزایر الوشن که به بیش از ۱۵۰ جزیره کوچک و بزرگ تقسیم می شود. مرز میان کانادا و آلاسکا از اولین مرزهایی بود که به واسطه مرزبندی مداری شکل گرفت و از دیگر مرزهای این چنین می توان به مرز مصر و لیبی اشاره کرد. کوه مک کینلی مرتفع ترین کوه قاره آمریکای شمالی که در سال ۱۹۱۳ فتح شد.

در شمال آلاسکا جلگه هایی وجود دارد که به اقیانوس منجمد شمالی می پیوندد. خاک این جلگه ها یخ زده است و در آن درخت نمی روید (زمین های توندرا). آلاسکا به تنهایی سه قله مرتفع قاره آمریکای شمالی را در خود جا داده است که به قرار زیر است : کوه مک کینلی (واقع در پارک و منطقه حفاظت شده ملی دنالی)، کوه لوگان ( Logan6050) و کوه سن الایاس (واقع در پارک و منطقه حفاظت شده ملی رنگل – سن الیاس).