دوشنبه , ۲۳ مهر ۱۳۹۷
بیرمنگام

بیرمنگام

بیرمنگام…شهری توریستی و زیبا در انگلیس

شهر بیرمنگام با جمعیتی بالغ بر ١٫٠٣۶٫٩٠٠ نفر در غرب ناحیه مرکزی انگلستان واقع شده است. مردم مسیحی این شهر در مساحتی حدود ٢۶٧/٧٧ کیلومتر مربع زندگی می کنند.
بیرمنگام که به آن برام هم می‌گویند، بعد از لندن بزرگترین شهر انگلستان است. این شهر را می‌توان زادگاه انقلاب صنعتی دانست. امروزه، هنوز هم می‌شود آثار زخم‌های توسعه‌ی صنعت و همچنین جنگ جهانی دوم را بر چهره‌ی این شهر دید.
تا اواخر قرن یازدهم، بیرمنگام دهکده‌ی کوچکی بیش نبود؛ اما با گذشت چند قرن، تحولات صنعت باعث شد این دهکده‌ی کوچک، روز به روز توسعه‌ی بیشتری پیدا کند. این تغییر و تحولات در قرن سیزدهم، و با رونق‌گرفتن تجارت پشم در بیرمنگام آغاز شد. از قرن شانزدهم به بعد هم، بیرمنگام به یکی از مراکز مهم صنایع فلزی تبدیل شد و در همین شهر بود که در اواسط قرن هجدهم، پیشروان انقلاب صنعتی دور هم جمع شدند و ایده‌های اولیه‌ و اهدافشان را با هم در میان گذاشتند. در آن زمان، بیرمنگام بزرگترین شهر استان واریک‌ شایر انگلستان و اولین شهر صنعتی جهان محسوب می‌شد. تا چند سال بعد، بیرمنگام تبدیل شده بود به یک شهر آلوده و پرجمعیت. در دوران شهرداری جوزف چمبرلین، اوضاع کمی بهتر شد. اما حمله‌های هوایی در جنگ جهانی دوم، و تبعات بعد از جنگ قیافه‌ی شهر را مخدوش کرد. در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، یک بازسازی کامل بر روی شهر انجام گرفت.

Birmingham_canalside_apartments_at_dusk

اواخر دهه‌ی ١٩٧٠ را شاید بتوان دوران اوج شکوفایی بیرمنگام نامید. آن موقع، متوسط درآمد مردم از بیشتر شهرهای انگلستان از جمله لندن بالاتر بود. اما بعد از جنگ جهانی دوم، دولت مرکزی تصمیم گرفت که جلوی رشد این شهر را بگیرد و صنعت و ساکنان بیرمنگام را بین مناطق راکدی مثل اسکاتلند، ولز و شهرهای شمالی انگلستان توزیع کند. همین امر باعث عقب‌ماندگی، رکود اقتصادی و بالارفتن نرخ بیکاری در بیرمنگام شد.
شورای شهر بیرمنگام، برنامه‌های بزرگی برای توسعه و بهبود این شهر دارد. در سال‌های اخیر، بازسازی‌های گسترده باعث شده که شهر نفسی تازه کند. ساخت و سازهای جدید و رسیدگی به بناهای قدیمی چهره‌ی شهر را عوض کرده‌است.
اگر ساختمان عظیم شورا را مرکز شهر فرض کنیم، میدان سنتنری، مرکز همایش‌های بین المللی، تالار سمفونی، کانال خیابان گَز و بریندلی‌پلیس در قسمت غربی شهر قرار دارند. بیشتر فروشگاه‌ها و مراکز خرید شهر در جنوب شرقیساختمان شورا و در پیاده‌روی نیو واقع شده‌اند. کمی که به سمت جنوب بروید، مرکز آرکیدین را می‌بینید که در واقع ابتدای محله‌ی چینی‌هاست. بین ایستگاه خیابان نیو و دیگ‌بت هم یک مجتمع خرید معروف و زیبا و خوش‌ساخت به نام بول‌رینگ واقع شده است.
آب و هوای بیرمنگام، در دسته‌ی معتدل اقیانوسی قرار می‌گیرد و به ندرت پیش می‌آید که به شدت سرد یا به شدت گرم شود. در سال‌های اخیر البته تابستان‌ها گرم‌تر شده‌اند و دمای هوا گاهی تا ۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد هم بالا رفته است. معمولاً در مرکز شهر، دمای هوا کمی از دمای حومه‌ی شهر بالاتر است؛ یعنی اگر از فرودگاه در انتهای شرقی شهر، وارد مرکز شهر شدید و چندین درجه اختلاف دما احساس کردید، تعجب نکنید.
در بیرمنگام، نسبت به شهرهای بزرگ دیگر بریتانیا، بیشتر به دلیل ارتفاع شهر، برف بیشتری می‌بارد. این شهر سابقه‌ی گردباد هم دارد و آخرین بار، در ژوییه‌ی ۲۰۰۵، گردباد خرابی‌های قابل توجهی در شهر به بار آورد.
در مرکز شهر بیرمنگام، چند میدان و تالار و سالن و بنای دیدنی در نزدیکی هم وجود دارند که به راحتی می‌توان با پیاده‌روی در این ناحیه، از تمام آن‌ها بازدید کرد و از معماری زیبای شهر لذت برد.
میدان ویکتوریا، یکی از میدان‌های اصلی شهر است که دور آن سنگ‌ فرش شده و فقط مخصوص عابران پیاده است. در این میدان چندین مجسمه ساخته‌اند؛ از جمله‌ مجسمه‌ی ملکه ویکتوریا که میدان را به افتخار او نام‌گذاری کرده‌اند. در میان پله‌های میدان، یک استخر بزرگ پله‌پله با چند فواره ساخته شده که مجسمه‌های مشهور و چشمگیری در میان آن ساخته‌اند. میدان ویکتوریا، یکی از مرکزی‌ترین مناطق شهر هم هست و تا کلیسای جامع سنت فیلیپ، خیابان کلمور رو (که یکی از مهم‌ترین محله‌های تجاری شهر محسوب می‌شود)، منطقه‌ی بول‌رینگ و بریندلی‌پلیس فاصله‌ی چندانی ندارد. به خاطر وجود نورپردازی‌های چشمگیر، میدان ویکتوریا شب‌ها هم بسیار زیبا و تماشایی است.

Victoria Square and Birmingham City Council House and Town Hall at dusk
question_markبرای کسب اطلاعات بیشتر جهت اخذ ویزای توریستی کلیک کنید
.