دوشنبه , ۲۳ مهر ۱۳۹۷
لیورپول

لیورپول

لیورپول شهری بندری در انگلستان

لیورپول شهری بندری در شمال غربی انگلستان واقع در منطقه مرزیساید است. این شهر در پای‌رود مِرزی قرار دارد. لیورپول در سال ۱۲۰۷ قصبه‌ای کوچک بود که در سال ۱۸۸۰ به یک شهر تبدیل شد. در سرشماری سال ۲۰۱۱ جمعیت لیورپول ۴۶۶٬۴۱۵ نفر و جمعیت در این منطقه شهری ۲٬۲۴۱٬۰۰۰ بود، با این وجود لیورپول چهارمین منطقه شهری پر جمعیت در بریتانیا است.  ساکنان بومی (سفیدپوستان) شهر لیورپول اسکاوس خوانده می‌شوند. قدیمی‌ترین اجتماع چینی اروپا در لیورپول زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ جشن هشت‌صد سالگی شهر لیورپول برگزار شد و یک سال بعد، این شهر در سال ۲۰۰۸ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا نام گرفت. یکی از شاخصه‌های شهرت لیورپول در جهان، گروه راک بیتلز است. از دیگر شاخصه‌های شهرت این شهر برگزاری بزرگترین مسابقه سالانه اسب‌سواری در جهان به‌نام “گرند نشنال” و باشگاه فوتبال لیورپول هستند. در پی بسته شدن اسکله‌های این شهر در اوایل دهه هفتاد میلادی، اقتصاد شهر رو به افول گذارد، هر چند بتازگی پروژه‌های شهرسازی سبب رونق دوباره آن شده‌است. با وجود چهره مدرن و با شکوه در مرکز شهر، لیورپول هنوز با مشکلات بزرگی مانند فقر، بی کاری و جرم و جنایت دست به گریبان است.
مردم لیورپول فوتبال دوست هستند. همچنین به شعر و شاعری و ادبیات اهمیت زیادی می‌دهند و اکثرشان اشعار زیادی را از شعرای بزرگ انگلستان حفظ هستند. در مراکز تئاتر شهر، هر هفته تئاتری از نمایشنامه‌های شکسپیر برگزار می‌شود ساختمان یونیتی تئاتر این شهر قدمتی ۳۰۰ ساله دارد که همیشه مملو از تماشاچیان علاقه‌مند به تئاتر است. یکی دیگر از علایق مردم شهر لیورپول این است که در تمامی مراسم مناسبتی، آتش‌بازی به راه می‌اندازند.
لیورپول آب و هوای لیورپول، معتدل اقیانوسی است با تابستان‌های خنک و زمستان‌های معتدل و ملایم. دمای هوا معمولاً نوسان شدید ندارد و کم پیش می‌آید که زمستان‌ها به زیر صفر درجه‌ی سانتی‌گراد برسد؛ با این حال، طبعاً اگر بتوانید برنامه‌ی سفرتان را برای تابستان جفت و جور کنید،‌ بهتر است.

liverpool4

لیورپول به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۰۸ انتخاب شد که البته برای به دست آوردن این عنوان میلیون‌ها پوند خرج اصلاحات و نوسازی شد. مقامات مسئول در لیورپول حدود ۳۵۰ برنامه را تدارک دیدند تا سبب جذب گردشگران زیادی شوند. مطمئننا یکی از بزرگترین پیامدهای یک چنین موفقیتی، جلب سرمایه گذاری و جذب توریست بیشتر و در نتیجه درآمد سرشار برای این شهر خواهد بود. به این ترتیب بود که اقتصاد لیورپول توانست ۱۰۰ میلیون پوند افزایش درآمد کسب کند.
نوسازی لیورپول برای به دست آوردن عنوان پایتخت فرهنگی اروپا، شامل احداث یک سالن ۱۰ هزار نفری با هزینه‌ای ۱۵۰ میلیون پوندی بوده است.
از سوی دیگر بر فراز این شهر روزانه صدها کبوتر پرواز می کنند. این کبوتران که پس‌مانده‌ها فست فودها را می‌خورند و با مدفوعشان شهر را کثیف می‌کنند، مایه خجالت مردمان این شهر فرهنگی اروپا شده‌اند، لذا شهردار شهر لیورپول برای خلاص شدن از مشکلات جمعیت روزافزون کبوتران این شهر دست به دامان فناوری روباتیک شد، از این رو شاهین‌های روباتیک را بر فراز شهر به پرواز درآوردند تا سبب ترس و فراری دادن کبوتران شوند، این شاهین‌های مکانیکی بالهایشان را به هم می‌زنند و جیغ می‌کشند و کبوتران را می‌ترسانند این طرح هم ۲۰ هزار پوند هزینه دربرداشت.
گروه بیتلز به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های موفق شهر باعث شده است تا لیورپول، خود رو به عنوان مکانی دارای ذخایر و پتانسیل‌های هنری و همچنین در زمینه‌های سیاسی و ورزشی در انگلستان شناخته شود.
از مکانهای دیدنی این شهر می توان به : موزه ی بیتلز، تالار سنت جورج، گالری هنر واکر، موزه جهانی لیورپول،  کلیسای جامع متروپولیتن مسیح و کلیسای جامع لیورپول
مرکز شهر لیورپول آن‌قدر وسیع نیست که نتوانید پیاده آن را بگردید؛ اما اگر اهل پیاده‌روی نیستید، تاکسی‌ و اتوبوس فراوان است. در مرکز شهر، اتوبوس‌ها مرتباً از ایستگاه وان و میدان کویین به سمت سایر نقاط شهر حرکت می‌کنند. در هر دوی این ایستگاه‌ها افرادی مستقر هستند که بتوانید از آنها راهنمایی بگیرید که کدام اتوبوس را سوار شوید. از همان‌جا هم می‌توانید بلیت‌های سیو‌اوی، سولو و تریو را خریداری کنید. با بلیت سیو‌اوی، می‌توانید در یک روز به طور نامحدود از اتوبوس و قطار استفاده کنید، بلیت‌های سولو فقط مخصوص اتوبوس هستند و بلیت‌های تریو برای اتوبوس، قطار و قایق قابل استفاده‌اند.
liverpool1

question_markبرای کسب اطلاعات بیشتر جهت اخذ ویزای توریستی کلیک کنید.