دوشنبه , ۲۳ مهر ۱۳۹۷
خانه » لاتری » مراحل درخواست لاتری ۲۰۱۶
مراحل درخواست لاتری ۲۰۱۶

مراحل درخواست لاتری ۲۰۱۶

در این نوشته به صورت تصویری مراحل گام به گام اقدام برای اخذ ویزای کارت سبز آمریکا از طریق لاتری را درج می نماییم:

 

دستورالعمل شرکت در قرعه کشی گرین کارت سال ٢٠١۶

برای ثبت نام به این پیوند که به زبان انگلیسی می باشد مراجعه کنید. لطفاً با اینترنت اکسپلورر باز کنید.

دستورالعمل شرکت در قرعه کشی گرین کارت سال ۲۰۱۶ دستورالعمل شرکت در برنامه قرعه کشی روادید(ویزای) مهاجرتی گونه گونی یا قرعه کشی کارت سبز (گرین کارت) سال ۲۰۱۶ برنامه قرعه کشی روادید مهاجرت گونه گونی (قرعه کشی کارت سبز) که توسط کنگره مورد تصویب قرار گرفته است، به صورت سالیانه توسط وزارت خارجه آمریکا اجرا میگردد. بند ۲۰۳(c) قانون مهاجرت و تابعیت (INA) شامل مهاجرینی است که “مهاجرین قرعه کشی” نامیده می شوند و از کشورهایی با نرخ مهاجرت پایین به ایالات متحده امکان مهاجرت به آمریکا را فراهم می کند. برای سال ۲۰۱۶ پنجاه هزار روادید قرعه کشی در نظر گرفته شده است. برای ثبت نام در این برنامه نیازی به پرداخت هزینه نیست.

متقاضیانی که نامشان در قرعه کشی انتخاب شده (برگزیدگان) باید واجد شرایطی صریح و مشخص باشند. برگزیدگان بر اساس یک قرعه کشی شانسی توسط کامپیوتر انتخاب می شوند. این روادیدها در ۶ منطقه جغرافیایی توزیع میگردند، بطوریکه هر کشور در یکی از این مناطق شش گانه نمی تواند در یک سال بیش از ۷ درصد از ویزاهای قرعه کشی کارت سبز موجود را دریافت کند.

– آیا همسر شما متولد یکی از کشورهایی است که شهروندان آن واجد شرایط ثبت نام در قرعه کشی هستند؟ در اینصورت می توانید با ذکر کشور تولد همسرتان با این شرط که نام هر دو شما و همسرتان در فرم های نام نویسی ذکر شده باشد و درصورت دریافت ویزا همزمان وارد آمریکا شوید.

– آیا شما در کشوری متولد شده اید که شهروندانش واجد شرایط نیستند اما هیچکدام از والدین شما متولد آن کشور نبوده و در زمان تولدتان در آن کشور مقیم نبوده اند؟ در این صورت می توانید کشور محل تولد هر یک از والدین خود – در صورتی که متولدین آن کشور واجد شرایط شرکت درقرعه کشی ۲۰۱۶ باشند را انتخاب نمایید.

شرط شماره دو همچنین برای شرکت در قرعه کشی شما باید واجد شرایط تحصیلی و یا دارای تجربه کاری لازم برای شرکت در برنامه قرعه کشی باشید.

– شما باید یا دارای تحصیلات دبیرستانی و یا تحصیلاتی معادل آن داشته باشید که نشان دهنده تکمیل موفقیت آمیز ٢١سال تحصیل در مقاطع ابتدایی و دبیرستان باشد یا ١سال تجربه کاری طی ۵ سال گذشته در زمینه مشاغلی که انجام آنها نیازمند حداقل دو سال کارآموزی و یا تجربه می باشد، داشته باشید. برای تصمیم گیری در زمینه صلاحیت تجربه کاری، مرجع ذیصلاح OnLine O* Net وزارت کار آمریکا است. در صورتیکه این دو شرط ذکر شده شامل حالتان نمی شود در برنامه قرعه کشی نام نویسی نکنید.

فرم های نام نویسی برای شرکت در برنامه ویزای اقامت دایٔم آمریکا یا لاتاری گرینکارت ۲۰۱۶، باید مابین چهار شنبه اول اکتبر تا دوشنبه سوم نوامبر ساعت دوازده ظهر (به وقت شرق آمریکا) به طور الکترونیک در تارنمای رسمی www.dvlottery.state.gov دریافت شود. برای شرکت تا آخرین هفته ثبت نام منتظرنمانید زیرا حجم بالای تقاضا میتواند موجب تاخیر در عملکرد تارنما شود. درخواست های پس از موعد و یا درخواست های غیر الکترونیکی پذیرفته نخواهند شد. وزارت امور خارجه با استفاده از فنآوری های پیشرفته توانایی تشخیص ثبت نام های مکرر را دارد. نام نویسی بیش از یک مرتبه موجب مردود شدن درخواست شما خواهد شد.

♦ تکمیل نام نویسی برای برنامه قرعه کشی گرین کارت برای سال ۲۰۱۶

اطلاعات خود را به طور الکترونیک در فرم (۵۵۰۱-DS) یا(E-DV) بصورت آنلاین در تارنمای www.dvlottery.state.gov وارد کنید. فرم های ناقص بررسی نخواهند شد. نام نویسی برای شرکت در قرعه کشی کاملا رایگان است.

شما را قویا تشویق میکنیم تا خودتان فرم ثبت نام را بدون مراجعه به «مشاوران یا کارپردازان ویزا» و افرادی که پیشنهاد کمک می کنند تکمیل کنید. اگر فردی به شما کمک می کند، شما باید در طول تکمیل فرم حضور داشته باشید تا اطلاعات صحیح درج شود و صفحه تکمیل فرم و شماره اختصاصی تاییدیه را دریافت کنید. بدون داشتن این اطلاعات، شما قادر به دسترسی آتی به سیستم قرعه کشی و بررسی وضعیت پرونده خود نخواهید بود. پیش از قبول پیشنهاد نگهداری این اطلاعات توسط افراد دیگر به دقت در مورد این تصمیم خود فکر کنید. برای اطلاعات بیشتر درمورد کلاهبرداری در برنامه قرعه کشی گرین کارت به بخش پرسش های متداول مراجعه نمایید.

پس از تکمیل و ارسال درخواست صفحه تاییدی را خواهید دید که در آن نام و شماره تایٔیدیه ویژه درج شده است. این صفحه را برای بایگانی چاپ کنید. از اول مه ۲۰۱۵ شما قادر خواهید بود با مراجعه به تارنمای www.dvlottery.state.gov و کلیک کردن روی گزینه Entrant Status Check و وارد کردن شماره تاییدیه ویژه و اطلاعات شخصی خود، وضعیت پرونده تان را بررسی کنید. تنها با مراجعه به Entrant Status Check میتوانید درمورد وضعیت پذیرش پرونده تان در قرعه کشی سال ۲۰۱۶ مطلع شوید و در صورت پذیرش به اطلاعاتی درمورد مراحل بعدی و آگاهی از وقت مصاحبه ویزای مهاجرتی با خبر شوید. برای اطلاعات بیشتر در اطلاعات بیشتر درباره روند انتخاب به بخش پرسش های متداول مراجعه کنید. برای شرکت در قرعه کشی گرین کارت امسال باید اطلاعات زیر را در فرم E-DV وارد کنید:

:: تاریخ تولد – روز، ماه، سال

:: جنسیت – مرد یا زن

:: نام کامل – نام خانوادگی/فامیلی، نام کوچک، نام میانی – دقیقا آنگونه که در گذرنامه نوشته شده است.

:: شهر محل تولد شما

:: کشور محل تولد شما – نام کشور محل تولد شما باید نام کنونی کشوری باشد که در آن متولد شده اید.

:: کشور مجاز یا مورد تایید در برنامه قرعه کشی – کشور واجد شرایط شما معمولاً همان کشور محل تولدتان است. کشور واجد شرایط شما ارتباطی به محل زندگیتان ندارد. اگر شما در کشوری متولد شده اید که واجد شرایط شرکت در برنامه قرعه کشی ویزا نمی باشد، می توانید با مراجعه به دستورالعمل های بالا، امکان انتخاب کشور دیگری را به عنوان کشور عهده دار خود بررسی نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کشور عهده دار، لطفاً به بخش پرسش های متداول مراجعه نمایید.

:: عکس (های) ضمیمه درخواست – عکس های اخیر از خودتان، همسرتان و کلیه فرزندانتان که نامشان در فرم نام نویسی درج شده است. برای توضیحات بیشتر درمورد مشخصات ترکیبی و فنی به بخش «ارسال عکس دیجیتال» مراجعه کنید. نیازی به ارسال عکس همسر یا فرزندی که خود شهروند آمریکا است یا دارای اقامت قانونی ایالات متحده است وجود ندارد حال آنکه ارسال این عکس ها منعی ندارد.

عکس های گروهی پذیرفته نخواهند شد؛ برای هر شخص باید عکس جداگانه ارسال کنید. در صورت انجام هرگونه ویرایش در عکس، ارسال عکس های قدیمی و یا عدم انطباق عکس ها با الزامات توضیح داده شده، امکان این وجود دارد که درخواست شما مردود شود و یا اینکه برای شما ویزا صادر نشود. برای اطلاعات بیشتر به بخش «ارسال عکس دیجیتال» مراجعه کنید.

:: آدرس پستی – شامل سطر اول آدرس، سطر دوم آدرس، شهر/ شهرک، منطقه/ روستا/ استان/ ایالت، کد پستی/ زیپ کد کشور

:: کشوری که هم اکنون در آن زندگی می کنید

:: شماره تلفن (اختیاری)

:: بالاترین میزان تحصیلات شما تا کنون: (۱) دبستان، (۲) دبیرستان، بدون اخذ مدرک، (۳) دبیرستان با اخذ مدرک، (۴) آموزشگاه حرفه ای، (۵) گذراندن تعدادی از واحدهای دوره لیسانس، (۶) مدرک دانشگاهی، (۷) گذراندن تعدادی از واحدهای دوره فوق لیسانس، (٨) مدرک فوق لیسانس، (۹) گذراندن تعدادی از واحدهای دوره دکترا و ( ۱۰) مدرک دکترا.

:: نشانی پست الکترونیکی (ایمیلی) که به آن دسترسی مستقیم دارید. درصورتی پذیرش در قرعه کشی ، هنگامی که با استفاده از گزینه Status Check Entrant از وضعیتتان مطلع می شوید ایمیلی از وزارت امورخارجه آمریکا دریافت خواهید کرد که در آن جزیٔیات مصاحبه ویزای مهاجرتی شما را اعلام خواهد شد. وزارت امورخارجه هرگز ایمیلی مبتنی بر پذیرش یا مردودی در قرعه کشی به شما نمی فرستد.

:: وضعیت کنونی تاهل: مجرد، متاهل، طلاق گرفته، بیوه، متارکه قانونی. ]درصورت تاهل[ نام، تاریخ تولد، جنسیت، شهر/ روستای تولد و کشور تولد همسرتان را به همراه عکس همسرتان با همان مشخصات مشابه عکس خودتان وارد کنید.

خودداری از ذکر نام همسر موجب رد شدن شدن درخواست ویزای متقاضی اصلی در زمان مصاحبه خواهد شد. اگر حتی بنا دارید از همسرتان متارکه کنید میبایست مشخصات همسرتان را در فرم ها ذکر کنید. همسری که شهروند آمریکا است و یا دارای اقامت قانونی ایالات متحده است نیازی به دریافت ویزای مهاجرت ندارد درحالیکه منعی برای درج نام آنها در فرم وجود ندارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد اعضای خانواده به بخش پرسش های متداول مراجعه نمایید.

:: تعداد فرزندان – نام، تاریخ تولد، جنسیت و محل تولد تمامی فرزندانی که سن آنها کمتر از ١٢ سال است و ازدواج نکرده اند صرفنظراز اینکه با شما زندگی میکنند و یا قصد همراهی با شما یا پس از مهاجرت شما به آمریکا را دارند را ذکر کنید. برای هر کدام از فرزندانتان عکس های جداگانه با مشخصات مشابه به عکس خودتان ارسال کنید. تعداد فرزندان – نام، تاریخ تولد و محل تولد همسر و تمامی فرزندان و فرزندخوانده ها و فرزندان همسرتان که سن آنها کمتر از ١٢ سال بوده و ازدواج نکرده اند باید در درخواست شما ذکر گردد، حتی اگر شما قانوناً از پدر یا مادر آن فرزند خود جدا شده اید و همسر شما و فرزندتان دیگر با شما زندگی نمیکنند و/یا قصد ندارند تا به همراه شما به ایالات متحده مهاجرت کنند. برای هرکدام از فرزندانتان عکسی مطابق با مشخصاتی مشابه عکس خودتان ارسال نمایید. دقت کنید که نام تمام موارد زیر را وارد نمایید: تمام فرزندان طبیعی تان که در قید حیات می باشند تمام فرزندانی که قانونا به فرزندی قبول کرده اید و در قید حیات می باشند؛ و تمام فرزند خوانده هایی که در زمان پر کردن فرم ثبت نام مجرد و زیر ١٢ سال هستند حتی اگر شما قانوناً از پدر یا مادر آن فرزند خود جدا شده اید و همسر شما و فرزندتان دیگر با شما زندگی نمیکنند و/یا قصد ندارند .تا به همراه شما به ایالات متحده مهاجرت کنند. فرزندان متاهل شما و فرزندانی که بیشتر از ١٢ سال سن دارند، نمیتوانند در درخواست قرعه کشی شما نام نویسی شوند. اما، قانون محافظت از وضعیت فرزندان، در برخی شرایط فرزندان را در مقابل از دست دادن شرایط لازم برای دریافت ویزا بواسطه افزایش سن (رد شدن از مرز ١٢ سال) محافظت می کند. اگر فرم ثبت نام شما برای شرکت در قرعه کشی قبل از ١٢ سالگی فرزندنتان ارسال شود، و قبل از صدور ویزا فرزند شما به ١٢ سالگی برسد، قوانین مربوط به افراد زیر ١٢ سال در مورد فرزند شما صادق می شود.

فرزندی که اکنون شهروند یا ساکن قانونی ایالات متحده است واجد شرایط برای شرکت در قرعه کشی و دریافت این روادید نیست، و منعی برای وارد کردن یا حذف نام او در فرم تقاضای والدین برای شرکت در قرعه کشی وجود ندارد.

خودداری از ذکر اسامی کامل فرزندان واجد شرایط، موجب مردود شدن درخواست متقاضی اصلی و رد شدن تمامی ویزاهای افراد ذکر شده در درخواست در هنگام مصاحبه ویزا خواهد شد.

♦ انتخاب متقاضیان

برندگان قرعه کشی به صورتی تصادفی توسط کامپیوتر(رایانه) و از بین تمامی متقاضیان تایید صلاحیت شده براساس سهمیه منطقه ای و کشوری انتخاب خواهند شد. از تمام متقاضیان قرعه کشی ۲۰۱۶ درخواست می شود که شماره تاییدیه خود را حفظ نمایند و با مراجعه به بخش Status Check Entry تارنمای ww.dvlottery.state.gov وضعیت خود را از لحاظ پذیرش بررسی کنند. بخشEntry Status Check این تارنما از روز پنجم ماه مه ۲۰۱۵ تا ٢٠ ژویٔن ۲۰۱۶ فعال خواهد بود.

اگر شماره شما در لیست انتخابی باشد، شما به صفحه ای راهنمایی خواهید شد که دستورات لازم مربوط به انجام بقیه مراحل کار از جمله اطلاعات مربوط به هزینه ها در آن درج شده است. بخش Entry Status Check تنها روشی است که وضعیت شما از لحاظ قرعه کشی ۲۰۱۶ را نشان می دهد. وزارت امورخارجه نامه های مکتوب یا پست الکترونیک (ایمیل) به برندگان قرعه کشی ارسال نمی کند. سفارتخانه ها و کنسولگری های ایالات متحده فهرست پذیرفته شدگان را ارایٔه نمی کنند. اشخاصی که در فهرست انتخابی نیستند هم ایمیل عدم پذیرش دریافت نمی کنند و تنها راه برای اطلاع از وضعیت مراجعه به بخش Status Check Entry این تارنما است. توصیه می کنیم که حتما شخصا وضعیت خود را بررسی کنید و برای اطلاع از وضعیت خود به دیگران اتکا نکنید.

در صورت پذیرش در قرعه کشی، برای دریافت ویزای مهاجرتی و مهاجرت به ایالات متحده شما همچنان باید واجد تمامی شرایط ذکر شده براساس قانون ایالات متحده باشید. بررسی این شرایط ممکن است فرآیندی دقیق و زمانبر باشد و در مورد شهروندان بعضی از کشورها که در فهرست دولتهای حامی تروریسم قرارگرفته اند، نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد. این درحالیست که این بررسی ها ممکن است تنها محدود به شهروندان این کشورها نشود. تکمیل فرمها وارسال مدارک پذیرفته شدگان قرعه کشی و خانواده هایشان که حایٔز شرایط قانونی مهاجرت هستند می بایست تا نیمه شب ٢٠ سپتامبر ۲۰۱۵ انجام شده باشد. تغییر ضوابط یا هیچ استثنایی شامل حال مدارکی که بعد از این تاریخ دریافت شده باشند نخواهد شد و متقاضیانی که بعد از این موعد فرمهای خود را تسلیم کنند قادر به دریافت ویزای مهاجرتی نخواهند بود. وابستگان و خانواده واجد شرایط متقاضی پذیرفته شده نیز امکان دریافت ویزای مهاجرتی را ازدست خواهند داد اگر بعد از این تاریخ، مدارک خود را تسلیم نمایند.

← پرسش های متداول در زمینه نحوه انتخاب مراجعه نمایید . ارایٔه عکس های دیجیتالی (تصویرهای دیجیتالی)

شما می توانید عکسهایتان را با استفاده از دوربین های دیجیتال یا اسکن ازعکسهای چاپ شده مادامی که این تصاویر مطابق مشخصات ترکیب بندی و فنی ذکر شده باشد، تهیه و ارایٔه نمایید. متقاضیان می توانند برای حصول اطمینان از مطابقت عکس با الزامات مورد نظر، پیش از ارایٔه فرم ثبت نام، مناسب بودن عکس های خود را با استفاده از پیوند موجود در تارنمای ویزای گونه گونی (E-DV) آزمایش کنند. این بخش حاوی معیارهای مربوط به تأیید عکس ها ازجمله مشخصات ترکیب بندی عکس ها و نمونه هایی از عکس های قابل قبول و غیر قابل قبول را در اختیارمتقاضیان می گذارد.

تصاویر ارایٔه شده می بایست دارای عمق تصویری ١۴ بیت رنگ باشند. اگر شما از اسکنر استفاده می کنید قبل از اسکن تنظیمات آن را مطابق با ١۴ بیت رنگ یا گزینه رنگهای حقیقی تنظیم کنید. دیگر الزامات مربوط به تصویر عبارتند از:

♦ ویژگی های ترکیب بندی عکس

* وضعیت سر، صورت فرد موضوع عکس باید مستقیماً رو به دوربین باشد. سر فرد نباید به طرف بالا، پایین یا چپ یا راست باشد.

* ارتفاع سر یا اندازه بخش صورت (از بالای سر، مشتمل بر موی سر، تا پایین چانه) باید بین ۵٠ و ۶۹ درصد ارتفاع کل تصویر باشد. ارتفاع چشم (از پایین عکس تا خط چشم ها) باید بین ۵۶ و ۶۹ درصد ارتفاع تصویر باشد.

* الگوی اندازه سر در تصویر دیجیتالی نمونه هایی از الزامات عکس در بخش ویژگیهای تصویر تارنما موجود است.

* پس زمینه با رنگ خنثی : برای عکسبرداری باید از پس زمینه خنثی کم رنگ استفاده شود.

* وضوح تصویر: عکس باید دارای وضوح کامل باشد.

* زوایٔد تزیینی: متقاضی نباید در عکس عینک آفتابی یا دیگر زوایٔدی که بخشی از صورت را می پوشانند، داشته باشد.

* پوشش سر و کلاه: عکس های متقاضیانی که دارای پوشش سر یا کلاه هستند تنها در شرایطی پذیرفته می شوند که دلیلی اعتقادی یا مذهبی بر آن مترتب باشد؛ حتی در چنین شرایطی، این کلاه یا پوشش نمی بایست هیچ قسمتی از صورت متقاضی را بپوشاند. عکس هایی که متقاضیان در آنها دارای دست افزارهای قبیله ای یا کلاه های دیگر با ماهیت هایی غیردینی به سر دارند، پذیرفته نمی شود. عکس پرسنل نظامی و کارکنان شرکت های هوایی و دیگر افرادی که باید به دلایل حرفه ای کلاه بپوشند مورد پذیرش نیست.

♦ ویژگیهای فنی تصاویر 

گرفتن عکس جدید دیجیتالی: اگر بنا دارید عکس جدید دیجیتالی بگیرید دقت داشته باشید که عکستان دارای ویژگیهای زیر باشد.

قالب تصویری عکس (فرمت): فرمت تصویر باید در قالب دیجیتالی Photographic Experts Group Joint موسوم به (JPEG) باشد.

اندازه فایل تصویری: فایل تصویری مورد استفاده باید حداکثر ١۴٠ کیلوبایت باشد.

رزولوشن (دقت رقومی) تصویر: فایل تصویری باید حداقل ۶٠٠ پیکسل (عرض) در ۶٠٠ پیکسل (ارتفاع) باشد. کلیه تصویرها باید به شکل مربع ارایٔه شوند، بدین معنی که ارتفاع عکس با عرض آن یکسان باشد.

ژرفای رنگ تصویر: تصویر مورد استفاده باید ژرفای رنگی ١۴ بیت در هر واحد تصویری (پیکسل) داشته باشد. عکس های سیاه و سفید ١۴ بیت یا تصاویر ٨ بیتی پذیرفته نمی شوند.

اسکن کردن عکس: قبل از اسکن عکس های چاپ شده دقت داشته باشید که ترکیب بندی عکس مطابق آنچه گفته شد باشد. برای اسکن عکسهای چاپی از راهنمای زیر استفاده کنید.

رزولوشن (دقت رقومی) اسکنر: دقت رزولوشن باید حداقل ٢٠٠ نقطه بر اینچ (dpi) باشد.

قالب عکس: فرمت تصویر بایدJPEG( Joint Photographic Experts Group) باشد.

اندازه فایل: فایل تصویری مورد استفاده باید حداکثر ١۴٠ کیلوبایت باشد.

درجه وضوح و ابعاد تصویر: ۶٠٠ در ۶٠٠ پیکسل.

ژرفای رنگ تصویر: تصویر مورد استفاده باید ژرفای رنگی ١۴ بیت در هر واحد تصویری (پیکسل) داشته باشد [متقاضیان توجه داشته باشند که عکس های سیاه و سفید، تک رنگ، یا طیف خاکستری پذیرفته نمی شوند].

← پرسش های متدال :

۱ – معنی واژه های “Native” و “Chargeability” چیست؟

“تبعه یا Native” به طور معمول عبارتست از فردی که در کشور خاصی متولد شده و این صرفنظر از کشور محل اقامت فعلی یا کشور متبوع فرد است. واژه “تبعه” در مقوله مهاجرت همچنین میتواند به معنی فردی باشد که بتواند طبق مفاد بند ١٠١ (b) قانون مهاجرت و تابعیت، کشوری غیر از کشور محل تولد خود را در فرم ثبت نامش ذکر کند و در سهمیه منظور شده برای آن کشور قرار گیرد. از آنجایی که محدودیتهای رقمی برای هر منطقه جغرافیایی و کشورها وجود دارد، هر متقاضی لزوما به یک کشور منسوب میشود. “Chargeability” شما مربوط به کشوری می شود که ویزای شما در سهمیه آن محسوب خواهد شد. کشوری که شما بر اساس آن ثبت نام می کنید عموما همان کشور محل تولد شما خواهد بود. اما، اگر شما در کشوری متولد شده اید که هیچ کدام از والدینتان در آنجا متولد نشده اند و در زمان تولد شما نیز در ان کشور اقامت نداشته اند، شما می توانید کشوری که بر اساس آن ثبت نام می کنید (Eligibility) را کشور محل تولد پدر یا مادرتانو یا کشور محل تولد همسرتان انتخاب کنید. اینها تنها سه روشی هستند که شما می توانید کشور chargeability تان را انتخاب کنید. وارد کردن یک کشور اشتباهی بعنوان کشور chargeability یا eligibility می تواند ثبت نام شما را لغو کند.

۲ – اگر در کشوری شده باشم که سهمیه نداشته باشد، میتوانم درخواست ویزای مهاجرتی (DV) نمایم ؟

تنها در صورت وجود دو شرط این امر شدنی است. اگر همسر شما متولد کشوری باشد که سهمیه به آن تعلق میگیرد و شما بتوانید خود را تبعه آن کشور معرفی کنید. در این صورت همسر شما میتواند ویزای ۲-DV دریافت کند و شما قادر به دریافت ویزای ۱-DV خواهید بود که دراین صورت هر دو باید با هم وارد ایالات متحده شوید. شرایطی مشابه در مورد کودکان صغیر غیرمستقل اعمال میشود.

صورت دوم این است که محل تولد هریک از والدین شما میتواند “کشورعهده دار” شما باشد، در صورتی که هیچ یک از والدینتان در زمان تولد شما مقیم کشوری که واجد شرایط نیست، نبوده باشند. به طور کلی اشخاص، کشورهایی که محل تولدشان نمیباشد و یا تابعیت آن کشورها را کسب نکرده اند، مقیم محسوب نمیشوند.بازدید از یک کشور، ادامه تحصیل به صورت موقت در یک کشور و یا حضور در یک کشور به منظور اهداف تجاری و یا به نمایندگی از طرف یک کمپانی و یا دولت، به معنای مقیم آن کشور بودن نیست.

در صورتی که کشوری غیر از کشور محل تولدتان عهده دار شما گردد، باید این اطلاعات را در فرم آنلاین الکترونیکی در پاسخ به پرسش شماره ۶ بیان کنید.

ذکر یک کشور واجد شرایط و یا عهده دار شدن کشوری غیر از کشور محل تولدتان به صورتی نادرست (به عنوان مثال، کشوری که شما قادر به اثبات ادعای خود در آن مورد نباشید) منجر به مردود شدن درخواست شما خواهد شد.

۳ – چرا اتباع بعضی کشورها واجد شرایط شرکت در برنامه قرعه کشی ویزای مهاجرتی نیستند؟

هدف از برنامه قرعه کشی ویزای مهاجرتی، فراهم کردن فرصت مهاجرت برای شهروندان کشورهایی غیر از کشورهایی است که از لحاظ تاریخی منشاء تعداد زیادی مهاجر به ایالات متحده بوده اند و همانطور که در قانون آمده است، روادید گونه گونی به بومیان کشورهایی که مهاجران زیادی به ایالات متحده میفرستند تعلق نمیگیرد. بر اساس تعریف قانون، این به معنی کشورهایی است که در پنج سال اخیر تعداد ۵٠ هزار مهاجر خانوادگی یا کاری به ایالات متحده گسیل داشته اند. اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده همه ساله به منظور شناسایی کشورهایی که بومیان آنها فاقد شرایط لازم برای شرکت در برنامه سالانه روادید گونه گونی هستند، آمار مهاجرت های خانوادگی و کاری پنج سال قبلی را محاسبه میکند. از آنجایی که این محاسبات پیش از آغاز ثبت نام هر دوره از برنامه روادید گونه گونی انجام میشود، فهرست کشورهایی که بومیان آنها فاقد شرایط هستند ممکن است سال به سال عوض شود.

۴- چه تعداد ویزای مهاجرتی در سال ۲۰۱۶ صادر میشود و سهمیه بندی منطقه ای و کشوری آن چگونه است؟

اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده هرساله براساس فرمولی که در بند ١٠٢ (c) قانون مهاجرت و تابعیت تعریف شده سهمیه های سالانه را تخصیص میدهد. اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده هنگامیکه محاسبات مربوطه به پایان رسید این سهمیه ها را اعلام میکند. میزان ویزاهایی که به هر کشور تخصیص مییابد به محدودیتهایی است که برآن منطقه جغرافیایی اعمال شده است، وابسته است.تعداد متقاضیان کشورها و اینکه چه تعداد از متقاضیان مجاز به اخذ ویزا هستند نیز بر این سهمیه بندی ها تاثیر گذار است. بر این اساس اتباع هیچ کشوری حایٔز بیش از ۷ درصد از سهمیه کل ویزاهای مهاجرتی نخواهند شد.

۵- الزامات تحصیلاتی و مهارتهای شغلی کدام است؟

قوانین و مقررات مهاجرتی ایالات متحده مقرر می دارد که هر شرکت کننده قرعه کشی گرین کارت باید دست کم دارای مدرک تحصیلی پایان دبیرستان یا معادل آن و یا طی پنج سال گذشته و در زمینه شغلی که دست کم به دو سال آموزش و سابقه کار نیاز دارد، دارای دو سال سابقه کار باشد. “مدرک تحصیلی پایان دبیرستان و یا معادل آن” به تکمیل موفقیت آمیز دوازده سال تحصیل در مقطع ابتدایی و دبیرستان در ایالات متحده و یا تکمیل موفقیت آمیز آموزشهای رسمی ابتدایی و دبیرستان، که قابل مقایسه با دوره دبیرستان در ایالات متحده باشد، در کشوری دیگر، تعریف می شود. تنها آموزشهای رسمی تحت پوشش این تعریف قرار می گیرند، آموزشهای از راه دور و مدارک معادل(مانند دیپلم کلی عمومی G.E.D.) مورد قبول نیستند. مدارک تایید کننده تحصیلات و یا سابقه کار باید در زمان مصاحبه ویزا به مامور

کنسولی ارایٔه شوند.

چنانچه شما واجدشرایط تحصیلی یا کاری مندرج در این دستورالعمل شناخته نشوید، در زمان مصاحبه تقاضانامه شما رد خواهد شد و هیچ ویزایی به شما یا اعضای خانواده شما تعلق نخواهد گرفت.

۶- کدام مشاغل واجد شرایط برنامه قرعه کشی گرین کارت هستند؟

پایگاه اطلاعات وزارت کار ایالات متحده O*Net OnLine) DOL) برای بررسی سابقه کاری متقاضیان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. O*Net OnLine سوابق کاری را در پنج “گروه شغلی” تقسیم بندی می کند. اگر چه مشاغل بسیاری در تارنمای وزارت کار درج شده اند، همه مشاغل شرایط لازم برای قرعه کشی گرین کارت را کسب نمی کنند. شما برای اینکه برای قرعه کشی گرین کارت از نظر کاری واجد شرایط شوید، باید در پنج سال گذشته، دو سال سابقه کاری در زمینه یکی از مشاغل گروههای شغلی ۴ یا ۵ را، که در بازه آمادگی شغلی خاص ۷ (SVP)  و بالاتر درجه بندی شده است، داشته باشد.

چنانچه شما واجد شرایط تحصیلی یا کاری مندرج در این دستورالعمل شناخته نشوید، در زمان مصاحبه تقاضانامه شما رد خواهد شد و هیچ ویزایی برای شما یا اعضای خانواده شما صادر نخواهد شد.

۷- من چگونه می توانم مشاغل مورد تایید برنامه قرعه کشی گرین کارت را در پایگاه اطلاعاتی O*Net OnLine وزارت کار آمریکا بیابم؟

زمانی که شما در O*Net OnLine حضور دارید، این مراحل را طی کنید تا دریابید که آیا شغل شما واجد شرایط است:

– زیر پیداکردن مشاغل (Find Occupations) گزینه گروه شغلی(Family Job) را انتخاب کنید.

– در گروه شغلی جشتجو کنید و شغل مورد نظر خود را انتخاب کنید و “Go” را فشار دهید.

– روی پیوند مربوط به شخل خاص مورد نظرتان کلیک کنید.

– گزینه “گروه شغلی”(Zone Job) را انتخاب کرده تا گروه شغلی معین شده و بازه آمادگی شغلی خاص (SVP) را بیابید.

به عنوان مثال، مهندسی هوا و فضا (Aerospace Engineers) را انتخاب کنید. در پایین گزارش اجمالی در مورد مهندسی هوا و فضا و تحت بخش گروه شغلی، شما می توانید گروه شغلی شماره ۴ و بازه ۷SVP تا ٨ را بیابید. با توجه به این مثال، مهندسی هوا و فضا یک شغل واجد شرایط است.

۸- آیا حداقل سنی برای شرکت در قرعه کشی گرین کارت وجود دارد؟

هیچ حداقل سنی ای برای شرکت کنندگان وجود ندارد، اما شرط داشتن مدرک پایان دبیرستان و یا دو سال سابقه کار برای درخواست کننده اصلی در زمان ارایٔه درخواست، عملا بیشتر افراد زیر ٢٨ سال را فاقد شرایط می سازد.

۹ – چرا اتباع بعضی کشورها واجد شرایط شرکت در برنامه قرعه کشی ویزای مهاجرتی نیستند؟

هدف از برنامه قرعه کشی ویزای مهاجرتی، فراهم کردن فرصت مهاجرت برای شهروندان کشورهایی غیر از کشورهایی است که از لحاظ تاریخی منشاء تعداد زیادی مهاجر به ایالات متحده بوده اند و همانطور که در قانون آمده است، روادید گونه گونی به بومیان کشورهایی که مهاجران زیادی به ایالات متحده میفرستند تعلق نمیگیرد. بر اساس تعریف قانون، این به معنی کشورهایی است که در پنج سال اخیر تعداد ۵٠ هزار مهاجر خانوادگی یا کاری به ایالات متحده گسیل داشته اند. اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده همه ساله به منظور شناسایی کشورهایی که بومیان آنها فاقد شرایط لازم برای شرکت در برنامه سالانه روادید گونه گونی هستند، آمار مهاجرت های خانوادگی و کاری پنج سال قبلی را محاسبه می کند. از آنجایی که این محاسبات پیش از آغاز ثبت نام هر دوره از برنامه روادید گونه گونی انجام میشود، فهرست کشورهایی که بومیان آنها فاقد شرایط هستند ممکن است سال به سال عوض شود.

۱۰ – چه تعداد ویزای مهاجرتی در سال ۲۰۱۵ صادر می شود و سهمیه بندی منطقه ای و کشوری آن چگونه است؟

اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده هرساله براساس فرمولی که در بند ١٠٢ (c) قانون مهاجرت و تابعیت تعریف شده سهمیه های سالانه را تخصیص میدهد. اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده هنگامیکه محاسبات مربوطه به پایان رسید این سهمیه ها را اعلام میکند. میزان ویزاهایی که به هر کشور تخصیص مییابد به محدودیتهایی است که برآن منطقه جغرافیایی اعمال شده است، وابسته است.تعداد متقاضیان کشورها و اینکه چه تعداد از متقاضیان مجاز به اخذ ویزا هستند نیز بر این سهمیه بندی ها تاثیر گذار است. بر این اساس اتباع هیچ کشوری حایٔز بیش از ۷ درصد از سهمیه کل ویزاهای مهاجرتی نخواهند شد.

۱۱ – الزامات تحصیلاتی و مهارتهای شغلی کدام است؟

قوانین و مقررات مهاجرتی ایالات متحده مقرر می دارد که هر شرکت کننده قرعه کشی گرین کارت باید دست کم دارای مدرک تحصیلی پایان دبیرستان یا معادل آن و یا طی پنج سال گذشته و در زمینه شغلی که دست کم به دو سال آموزش و سابقه کار نیاز دارد، دارای دو سال سابقه کار باشد. “مدرک تحصیلی پایان دبیرستان و یا معادل آن” به تکمیل موفقیت آمیز دوازده سال تحصیل در مقطع ابتدایی و دبیرستان در ایالات متحده و یا تکمیل موفقیت آمیز آموزشهای رسمی ابتدایی و دبیرستان، که قابل مقایسه با دوره دبیرستان در ایالات متحده باشد، در کشوری دیگر، تعریف می شود. تنها آموزشهای رسمی تحت پوشش این تعریف قرار می گیرند، آموزشهای از راه دور و مدارک معادل(مانند دیپلم کلی عمومی G.E.D.) مورد قبول نیستند. مدارک تایید کننده تحصیلات و یا سابقه کار باید در زمان مصاحبه ویزا به مامور کنسولی ارایٔه شوند.

۱۲- کدام مشاغل واجد شرایط برنامه قرعه کشی گرین کارت هستند؟

پایگاه اطلاعات وزارت کار ایالات متحده O*Net OnLine برای بررسی سابقه کاری متقاضیان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. O*Net OnLine سوابق کاری را در پنج “گروه شغلی” تقسیم بندی می کند. اگر چه مشاغل بسیاری در تارنمای وزارت کار درج شده اند، همه مشاغل شرایط لازم برای قرعه کشی گرین کارت را کسب نمی کنند. شما برای اینکه برای قرعه کشی گرین کارت از نظر کاری واجد شرایط شوید، باید در پنج سال گذشته، دو سال سابقه کاری در زمینه یکی از مشاغل گروههای شغلی ۴ یا ۵ را، که در بازه آمادگی شغلی خاص و بالاتر درجه بندی شده است، داشته باشد. ۷-من چگونه می توانم مشاغل مورد تایید برنامه قرعه کشی گرین کارت را در پایگاه اطلاعاتی O*Net OnLine وزارت کار آمریکا بیابم؟

زمانی که شما در O*Net OnLine حضور دارید، این مراحل را طی کنید تا دریابید که آیا شغل شما واجد شرایط است:

– زیر پیداکردن مشاغل (Find Occupations) گزینه گروه شغلی(Family Job) را انتخاب کنید.

– در گروه شغلی جشتجو کنید و شغل مورد نظر خود را انتخاب کنید و “Go” را فشار دهید.

– روی پیوند مربوط به شخل خاص مورد نظرتان کلیک کنید.

– گزینه “گروه شغلی”(Zone Job) را انتخاب کرده تا گروه شغلی معین شده و بازه آمادگی شغلی خاص (SVP) را بیابید.

به عنوان مثال، مهندسی هوا و فضا (Aerospace Engineers) را انتخاب کنید. در پایین گزارش اجمالی در مورد مهندسی هوا و فضا و تحت بخش گروه شغلی، شما می توانید گروه شغلی شماره ۴ و بازه ۷  SVP تا ٨ را بیابید. با توجه به این مثال، مهندسی هوا و فضا یک شغل واجد شرایط است.

۱۳- آیا حداقل سنی برای شرکت در قرعه کشی گرین کارت وجود دارد؟

هیچ حداقل سنی ای برای شرکت کنندگان وجود ندارد، اما شرط داشتن مدرک پایان دبیرستان و یا دو سال سابقه کار برای درخواست کننده اصلی در زمان ارایٔه درخواست، عملا بیشتر افراد زیر ٢٨ سال را فاقد شرایط می سازد.

۱۴- من کی می توانم فرم خود را ارایٔه کنم؟

مهلت ثبت نام برای شرکت در قرعه کشی گرین کارت سال ۲۰۱۶ از ساعت ٢١ظهر، به وقت شرق آمریکا، روز چهارشنبه ٢ اکتبر ١٠٢۴ تا ٢١ ظهر، به وقت شرق آمریکا، دوشنبه ٢ نوامبر ١٠٢۴ است. هر ساله میلیونها متقاضی فرمهای خود را ارایٔه می کنند. برگزاری مرحله ثبت نام در این تاریخها موجب اطمینان از با خبر شدن به موقع افراد موفق در قرعه کشی می شود و هم به متقاضیان و هم به سفارتها و کنسولگریهای ما وقت کافی را برای آماده و تکمیل کردن پرونده ها برای صدور ویزا می دهد.

ما قویا شما را تشویق می کنیم که در روزهای اولیه دوره ثبت نام اقدام کنید. استقبال زیاد در اواخر دوره ثبت نام ممکن است موجب آهسته شدن سیستم شود. مدارک هیچ متقاضی ای پس از ظهر دوشنبه ٢ نوامبر ١٠٢۴ به وقت شرق آمریکا پذیرفته نخواهد شد.

۱۵- من در آمریکا هستم، آیا می توانم وارد قرعه کشی گرین کارت شوم؟ بله، یک متقاضی می تواند در آمریکا و یا در هرجایی دیگر باشد و فرم درخواست می تواند از هر جایی ارایٔه شوند. ٢٢-آیا من فقط می توانم یک بار در طول مهلت ثبت نام، ثبت نام کنم؟

بله، مقررات درهر دوره ثبت نام، تنها یک نوبت ثبت نام توسط و یا برای هر فرد را مجاز می داند. وزارت امور خارجه فنآوری پیچیده ای را برای پیدا کردن ثبت نامهای تکراری به کار می بندد. اگر شما بیش از یک بار نام نویسی کنید، درخواست شما مردود میشود.

۱۶- آیا همسرم و من می توانیم هر یک به طور مجزا اقدام کنیم؟

بله، یک شوهر و همسر وی می توانند هریک، در صورتی که واجد شرایط لازم باشند، مستقلا اقدام کنند. اگر یکی از آن دو موفق شود، همسرش می تواند به عنوان وابسته اقدام کند.

۱۷- کدام اعضای خانواده ام را باید در فرم شرکت در قرعه کشی ام وارد کنم؟

همسر: شما باید نام همسر(زن یا شوهر) خود را، بی توجه به اینکه آیا او با شما زندگی می کند یا نه و اینکه آیا قصد مهاجرت به آمریکا دارد یا نه، قید کنید. شما باید نام همسرتان را حتی اگر اکنون جدا از او زندگی می کنید قید کنید، مگر اینکه قانونا جدا شده باشید(توافقی نوشته که دادگاه آنا را تایید کرده و یا دستور دادگاه). اگر شما به طور قانونی جدا شده اید، نباید نام همسر خود را در فرم تقاضا قرار دهید، حال آنکه منعی در این زمینه وجود ندارد. اگر شما مطلقه هستید و یا همسرتان درگذشته است نباید نام همسر قبلی خود را قید کنید.

فرزندان: شما باید نام همه فرزندان زنده خود را که در زمان تنظیم فرم ثبت نام قرعه کشی مجرد و زیر ١٢ سال هستند، اعم از فرزندان طبیعی، نافرزندی(حتی اگر شما از پدر یا مادر آن فرزند جدا شده باشید(طلاق))، فرزندان همسرتان، و یا فرزندانی که به طور رسمی و بر اساس قوانین کشورتان آنها را به فرزندخواندگی پذیرفته اید، درج کنید. نام همه فرزندان خود را که در زمان ثبت نام الکترونیکی شما زیر سن ١٢ سال هستنددرج کنید، حتی اگر آنها دیگر با شما زندگی نمی کنند و یا شما تمایلی ندارید آنها طبق برنامه قرعه کشی گرین کارت مهاجرت کنند. شما مجبور به قید نام فرزندانی که شهروند آمریکایی و یا مقیم دایٔم قانونی آمریکا هستند، نیستید، اما درج نام آنها منعی ندارد. والدین و خواهر و برادر شرکت کنندگان در قرعه کشی گرین کارت به عنوان وابسته اقدام کننده گرین کارت دریافت نخواهند کرد و بنا بر این نباید نام آنها را در فرم درخواست شرکت درج کنید.

اگر شما نام اعضای خانواده خود را در فرم درخواست شرکت خود درج کنید، آنها مجبور نخواهند بود برای مهاجرت و یا برای مسافرت به همراه شما درخواست ویزا کنند. اما اگر شما وابسته واجد شرایط را در فرم درخواست شرکت قید نکنید اما بعدا در فرم درخواست ویزا نام او را قید کنید، پرونده شما رد صلاحیت شده و هیچیک از شما ویزا دریافت نخواهید کرد. این فقط مشمول کسانی است که در زمان ارسال فرم درخواست شرکت در قرعه کشی اعضای خانواده بوده اند، نه آنان که در زمانی پس از آن به جمع خانواده اضافه شده اند. همسر شما، در صورتی که واجد شرایط باشد، می تواند حتی اگر نامش در فرم شما قید شده است، فرم درخواست جداگانه ای را ارسال کند، تنها در صورتی که هر دو فرم درخواست(شما و او) کلیه اطلاعات اعضای وابسته در خانواده شما را در بر داشته باشند.

۱۸- آیا من باید فرم خود را خودم تنظیم کنم یا شخص دیگری هم می تواند این کار را برای من انجام دهد؟

ما شما را تشویق می کنیم که خود فرم درخواستتان را آماده و ارسال کنید، اما شخص دیگری هم می تواند فرم درخواست شما را تنظیم و ارایٔه کند. چه شما فرم را تنظیم و ارسال کنید، چه یک وکیل، دوست، فامیل یا شخصی دیگر آن را از طرف شما تنظیم و ارایٔه کند، تنها یک فرم با نام شما پذیرفته می شود. شما به عنوان متقاضی مسوول اطمینان حاصل کردن از صحت و کامل بودن اطلاعات مندرج در فرم هستید. فرمهایی که صحیح یا کامل نیستند ممکن است فاقد شرایط تشخیص داده شوند. شرکت کنندگان باید شماره تاییدیه خود را حفظ کنند تا بتوانند وضعیت پرونده خود را در بخش بررسی وضعیت پرونده(Entrant Status Check) در www.dvlottery.state.gov تحت نظر قرار دهند.

۱۹- من پیش از این برای دریافت ویزای مهاجرتی از روشی دیگر اقدام کرده ام، آیا می توانم برای قرعه کشی گرین کارت هم اقدام کنم؟ بله

۲۰- آیا من می توانم فرم درخواست شرکت در قرعه کشی را دانلود کرده و در یک متن وورد (Document Word) ذخیره کرده و بعدا آن را در آنجا تکمیل کنم؟

خیر، شما قادر به ذخیره سازی فرم در چارچوبی دیگر برای تکمیل و ارسال در زمانی دیگر نیستید. فرم درخواست شرکت در قرعه کشی گرین کارت صرفا یک فرم آنلاین است و شما باید آن را در حالی که آنلاین هستید تکمیل و ارسال کنید.

۲۱- آیا من می توانم فرم درخواست شرکت را ذخیره کرده و بعدا تکمیل کنم؟

خیر. فرم در خواست شرکت در قرعه کشی به نحوی تنظیم شده است که باید در یک بار تکمیل و ارسال شود. شما از زمان آغاز تکمیل فرم پس از دانلود آن تا زمان تکمیل و ارسال فرم درخواست در تارنمای قرعه کشی، ۶٠ دقیقه فرصت دارید. اگر زمان شما از ۶٠ دقیقه طولانی تر شود، در حالی که هنوز فرم را تکمیل نکرده اید، اطلاعاتی که پیش از اتمام ۶٠ دقیقه درج کرده اید نیز از بین خواهند رفت. سیستم هر فرم ناقص را به طور کامل حذف می کند تا در صورتی که متقاضی در زمانی دیگر مجددا فرم را تکمیل کرد، فرم اولیه ناقص موجب حذف هر دو فرم(دو فرم برای یک نفر) نشود. پیش از آغاز تکمیل فرم آنلاین حتما دستورالعمل را به دقت بخوانید تا دقیقا بدانید به چه اطلاعاتی نیاز دارید.

۲۲- من اسکنر ندارم. آیا می توانم عکسهایم را به فردی در آمریکا بفرستم تا او آنها را اسکن و ذخیره کند و به من بفرستد تا من در تکمیل فرمم استفاده کنم؟

بله، درصورتی که عکس شما واجد شرایط لازم مندرج در دستورالعمل بوده و در زمان ارسال فرم و به همراه فرم، بو طور الکترونیکی ارسال شده باشد. شما باید رد زمان ارسال فرم آنلاین عکسها را در اختیار و آماده داشته باشید، شما نمی توانید عکسها را جدا از فرم ارسال کنید. کلیه مدارک درخواست شرکت در قرعه کشی(عکس و فرم درخواست) میتوانند از داخل آمریکا و یا از کشورهای دیگر ارسال (الکترونیکی) شوند.

۲۳- طبق دستورالعمل، در صورتی که عکس من واجد شرایط لازم نباشد، سیستم کل درخواست مرا باطل خواهد کرد. آیا می توانم مجددا اقدام کنم؟

بله. اگر عکس شما دارای شرایط لازم نباشد، تارنمای قرعه کشی فرم شما را نخواهد پذیرفت و در نتیجه شما شماره تاییدیه (Confirmation Number) دریافت نخواهید کرد. اما با توجه به وضعیت غیر قابل پیش بینی اینترنت، ممکن است شما بلافاصله پیام پذیرش درخواست را دریافت نکنید. اگر شما بتوانید ایرادات مربوط به عکس خود را برطرف کرده و بخش اول و بخش دوم فرم را مجددا در مهلت ۶٠ دقیقه تعیین شده ارسال کنید، می توانید فرم درخواست خود را با موفقیت ارسال کنید. درغیر اینصورت باید کل مراحل تکمیل و ارسال الکترونیکی فرم درخواست شرکت در قرعه کشی را از ابتدا شروع کنید. شما می توانید تکمیل و ارسال فرم را به هر تعدادی که می خواهید انجام دهید تا زمانی که فرمی کامل و قابل قبول را ارسال کنید و پیام دریافت موفقیت آمیز فرم کامل را دریافت کنید. زمانی که شما این پیام را دریافت کردید، فرم شما کامل است و نیازی به تکمیل و ارسال فرم درخواست دیگری نیست.

۲۴- چقدر پس از ارسال فرم الکترونیکی من پیام دریافت موفقیت آمیز فرم(Number Confirmation) را دریافت خواهم کرد؟

شما باید این پیام را، که در برگیرنده شماره تاییدیه است به محض تکمیل فرم دریافت کنید. این شماره را ذخیره و از آن مراقبت کنید. اما طبیعت غیر قابل پیش بینی اینترنت ممکن است دریافت شماره را به تاخیر بیاندازد. شما می توانید دکمه ارسال (Submit) را بارها فشار دهید تا فرم کامل شده ارسال شود و شما شماره تاییدیه خود را دریافت کنید. اما زمانی که شماره تاییدیه را دریافت کردید از ارسال مجدد اطلاعات خود خودداری کنید.

۲۵- من چگونه می توانم از پذیرشم در قرعه کشی مطلع می شوم؟

شما باید از ۵ مه ۲۰۱۵ دست کم تا ٢٠ ژویٔن ۲۰۱۶ از شماره تاییدیه خود برای دسترسی به بخش بررسی وضعیت پرونده(Entrant Status Check) در تارنمای قرعه کشی www.dvlottery.state.gov استفاده کنید. بخش بررسی وضعیت پرونده تنها مرجعی است که در صورت پذیرفته شدن در قرعه کشی از طریق آن مطلع میشوید. دستورالعملهای بیشتر را در مورد درخواست ویزایتان، روز و زمان قرار ملاقاتتان برای مصاحبه ویزای مهاجرتی را بعد از این مرحله دریافت می کنید. تنها تارنمای رسمی وزارت امور خارجه آمریکا برای ثبت نام قانونی برای قرعه کشی و برای بررسی وضعیت پرونده ها www.dvlottery.state.gov است. وزارت امور خارجه برای مطلع کردن شما از موفقیت در قرعه کشی با شما تماس نمی گیرد.

۲۶- من چگونه از اینکه انتخاب نشده ام مطلع می شوم؟ آیا به من اطلاع داده خواهد شد؟

شما می توانید از ۵ مه ۲۰۱۵ دست کم تا ٢٠ ژویٔن ۲۰۱۶ برای مطلع شدن از وضعیت پرونده تان از شماره تاییدیه خود برای دسترسی به بخش بررسی وضعیت پرونده (Status Check Entrant) در تارنمای قرعه کشی www.dvlottery.state.gov استفاده کنید. شماره تاییدیه خود را دست کم تا ٢٠ سپتامبر ۲۰۱۶ حفظ کنید. در صورتی که شما در قرعه کشی انتخاب نشوید، هیچ دستورالعمل دیگری دریافت نخواهید کرد.

۲۷- چه اتفاقی می افتد اگر من شماره تاییدی (Number Confirmation) خود را گم کنم ؟ 

شما باید شماره تاییدییه تان را تا زمان اعلام نتایج قرعه کشی نگه دارید. در تارنمای قرعه کشی گرین کارت ابزاری قرار دارد که با وارد کردن آدرس پستی الکترونیکی که زمان ثبت نام در قرعه کشی استفاده نمودید و اطلاعات شخصی دیگر هویت شما را تایید میکند و به شما این امکان را میدهد تا شماره تاییدیه تان را بازیابید. سفارتهای ایالات متحده، کنسولگری ها و دفتر کنسولی (ایالت) کنتاکی نمیتوانند نتیجه قرعه کشی را برایتان بررسی کنند یا بدون استفاده از فرآیندی که در بالا توضیح داده شد شماره تاییدیه تان را برایتان بازیابی کنند. وزارت امور خارجه نیز مجاز به انتشار اسامی برندگان قرعه کشی نیست.

۲۸- آیا از وزارت امور خارجه اطلاعاتی از طریق پست یا پست الکترونیکی دریافت خواهم کرد؟

وزارت امور خارجه نامه ای به شما نخواهد فرستاد. دولت ایالات متحده هرگز برای اطلاع رسانی از موفقیت شرکت کنندگان در قرعه کشی نامه الکترونیکی نفرستاده است و برنامه ای نیز برای این استفاده از این روش برای قرعه کشی سال ۲۰۱۶ ندارد. چنانچه شما یکی از برندگان باشید تنها پس از اینکه در صفحه “بررسی وضعیت شرکت کننده” به اطلاعیه مربوط به برنده شدنتان پاسخ دادید از طریق پست الکترونیکی با شما درباره وقت مصاحبه ویزایتان تماس گرفته خواهد شد. این نامه های الکترونیکی حاوی اطلاعات مربوط به روز و ساعت مصاحبه نخواهد بود بلکه فقط به شما خواهند گفت که جزییات وقت مصاحبه شما موجود میباشد و شما بایستی برای دسترسی به این جزییات به قسمت “بررسی وضعیت شرکت کننده” مراجعه کنید.

تنها تارنماهایی که آدرسشان با دامنه “.gov” ختم میشوند، تارنماهای رسمی دولت ایالات متحده هستند. تارنماهای مختلف دیگری با دامنه هایی (نظیر “..com” “.org” “.net”) اطلاعات یا خدمات مربوط به مهاجرت و روادید ارایٔه میدهند. وزارت امور خارجه اطلاعات یا خدمات ارایٔه شده توسط این تارنماها را تایید، توصیه یا ضمانت نمی کند.

احتمال دارد که شما نامه های الکترونیکی از تارنماهایی که سعی در فریب دادن شما دارند دریافت کنید. این نامه ها اغلب از شما می خواهند پول یا اطلاعات شخصیتان را برایشان بفرستید. ممکن است از شما بخواهند برای فرم ها یا اطلاعات درباره پروسه مهاجرت هزینه ای بپردازید. این فرم ها و اطلاعات بطور رایگان در تارنمای وزارت امور خارجه یا از طریق تارنماهای سفارتخانه ها و کنسولگری های ایالات متحده موجود است.

همچنین، سازمانها یا تارنماهایی ممکن است سعی کنند تحت عنوان هزینه های مربوط به خدمات قرعه کشی گرین کارت از شما اخاذی کنند. چنانچه هزینه ای به این کلاهبردارها بپردازید هرگز پولتان را نخواهید دید. ضمناً از فرستادن اطلاعات شخصی به اینگونه تارنماها جداً خودداری کنید زیرا ممکن است از این اطلاعات برای سرقت هویت شما استفاده شود.

۲۹- برای قرعه کشی سال ۲۰۱۶ چند نفر انتخاب خواهند شد؟

۵٠ هزار روادید برای قرعه کشی ۲۰۱۶ صادر خواهد شد، اما از آنجاییکه این احتمال وجود دارد که برخی از کسانی که جزو ۵٠ هزار نفر اول انتخاب شده اند، واجد شرایط لازم برای دریافت روادید نبوده و یا خود پروسه دریافت روادیدیشان را دنبال نکنند تعداد انتخاب شدگان به بیش از رقم ۵٠ هزار نفر برسد. این بدان معنی است که اعلام شماره تاییدیه به معنی وجود روادید نیست و ممکن است تعداد پنجاه هزار ویزای اقامتی دایٔم به انتها برسد.

شما میتوانید در تارنمای قرعه کشی گرین کارت در قسمت “بررسی وضعیت شرکت کننده” نتیجه قرعه کشی و وضعیت برنده شدن یا نشدن و جایتان را در لیست نهایی مشاهده نمایید. مصاحبه ها برای برنامه سال ۲۰۱۶ برای برندگانی که فرمهای پیش از مصاحبه و سایر اطلاعاتی که در دستورالعمل مربوطه دریافت کرده اند را فرستاده باشند از اکتبر سال ۲۰۱۵ شروع خواهند شد. برندگانی که کلیه اطلاعات لازم را فرستاده باشند،چهار تا شش هفته پیش از زمان تعیین شده برای مصاحبه با افسران کنسولگری های آمریکا در خارج از این کشور از طریق تارنمای قرعه کشی گرین کارت درمورد تاریخ مصاحبه شان اطلاع خواهند یافت.

در هر ماه با توجه به محدودیت شماره های روادید، برای متقاضیانی که در آن ماه آماده دریافت روادید باشند، روادید صادر خواهد شد. پس از صدور تمامی۵٠ هزار روادید، برنامه قرعه کشی آن سال به پایان خواهد رسید. عموماً صدور روادیدها تا پیش از سپتامبر ۲۰۱۶ پایان خواهد یافت. متقاضیانی در قرعه کشی برنده میشوند بایستی آماده باشند تا در اسرع وقت برای شروع فرآیند اخذ روادید اقدام نمایند. انتخاب به قید قرعه، تضمینی برای دریافت روادید توسط شما نخواهد بود. این انتخاب فقط به آن معنا است که شما داری شرایط تقاضا برای ویزای قرعه کشی هستید و اگر واجد شرایط شناخته بشوید به شما ویزا تعلق خواهد گرفت. فقط ۵٠هزار نفر اولی که در قرعه کشی برنده و واجد شرایط شناخته شده باشند ویزا دریافت خواهند کرد.

۳۰- شرکت کنندگان موفق چطور انتخاب می شوند؟

اطلاعیه رسمی نتیجه قرعه کشی از طریق تارنمای قرعه کشی گرین کارت در صفحه “بررسی وضعیت شرکت کننده” از تاریخ ۵ مه ۲۰۱۵ تا حداقل ٢٠ ژویٔن ۲۰۱۶ موجود خواهد بود www.dvlottery.state.gov . وزارت امور خارجه برای برندگان نامه از طریق پست معمولی یا الکترونیکی نخواهد فرستاد. هرگونه اطلاعیه یا نامه ای از طریق پست الکترونیکی یا پست معمولی که به شما بگوید شما برای دریافت ویزا در قرعه کشی برنده شده اید از وزارت امور خارجه نیست و معتبر نمیباشد. هر پست الکترونیکی که شما از وزارت امور خارجه دریافت کنید از شما میخواهد که به تارنمای قرعه کشی www.dvlottery.state.gov مراجعه و با “بررسی وضعیت شرکت کننده” وضعیت پرونده تان را بررسی کنید. وزارت امور خارجه هرگز از شما نمیخواهد تا از طریق پست یا سایر خدمات حواله های پولی مثل Union Western وجه نقد ارسال نمایید.

کلیه پرونده های ثبت شده در قرعه کشی از هر منطقه جغرافیایی بطور جداگانه شماره بندی میشوند و در پایان زمان ثبت نام، یک کامپیوتر بطور تصادفی از تمام پرونده های کیله مناطق جغرافیایی شماره هایی را انتخاب میکند. در هر منطقه، اولین درخواستی که به صورت تصادفی انتخاب میشود، اولین مورد ثبت شده و دومین درخواست انتخاب شده به صورت تصادفی، دومین مورد ثبت شده خواهد بود و این روند تا انتها ادامه خواهد یافت. تمامی درخواست های دریافت شده طی مهلت نام نویسی دارای شانسی برابر برای انتخاب در هر منطقه میباشند. هنگامیکه یک درخواست انتخاب میشود، شرکت کننده از تاریخ ۵ مه ۲۰۱۵ در قسمت “بررسی وضعیت شرکت کننده” تارنمای قرعه کشی گرین کارت www.dvlottery.state.gov از انتخاب شدنش مطلع میشود. اگر شما انتخاب شدید، به دستورالعملهای فرستاده شده از طریق قسمت “بررسی وضعیت شرکت کننده” عمل کنید، مرکز کنسولی کنتاکی پیگیری این پرونده ها را تا زمانی که انتخاب شدگان برای دریافت روادید دستورالعمل های لازم برای حضور در یک کنسولگری آمریکا به منظور انجام مصاحبه روادید را دریافت نمایند و یا انتخاب شدگانی که در داخل آمریکا هستند برای تغییر وضعیت خود به یکی از دفاتر داخلی اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده مراجعه کنند، ادامه می دهد.

۳۱- من در ایالات متحده هستم. اگر انتخاب بشوم، آیا میتوانم وضعیت خود را از طریق اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحدهتغییر بدهم؟

بله، انتخاب شدگانی که در داخل ایالات متحده حضور دارند و دارای وضعیت قانونی در ایالات متحده نمیباشند، به موجب بند ١۴۵ قانون مهاجرت و تابعیت میتوانند برای تغییر وضعیت خود و دریافت اقامت دایم آمریکا به اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده مراجعه کنند. متقاضیان باید اطمینان حاصل کنند که اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده میتواند پرونده آنها را به طور کامل، شامل هرگونه پروسه ای خارج از آمریکا، تا پیش از ٢٠ سپتامبر ۲۰۱۶ تکمیل نماید، چرا که شما در آن تاریخ فاقد شرایط لازم برای شرکت در برنامه قرعه کشی گرین کارت ۲۰۱۶ خواهید شد. تحت هیچ شرایطی پس از نیمه شب ٢٠ سپتامبر ۲۰۱۶ به وقت شرق آمریکا هیچگونه روادیدی برای برنامه قرعه کشی ۲۰۱۶ صادر نخواهد شد.

۳۲- اگر انتخاب بشوم، تا چه زمانی فرصت دارم تا برای دریافت روادید اقامت دایٔم اقدام کنم؟

اگر برای برنامه قرعه کشی ویزای ۲۰۱۶ انتخاب شوید تنها طی سال مالی ۲۰۱۶ یعنی از ٢ اکتبر ۲۰۱۵ تا ٢٠ سپتامبر ۲۰۱۶ میتوانید برای دریافت روادید اقدام کنید.

بدون استثناء، کلیه انتخاب شدگان و متقاضیان واجد شرایط باید تا پایان سال مالی ویزای اقامتی دایٔم خود را دریافت نموده و یا وضعیت اقامت خود را تغییر دهند. مهلت کسانی که انتخاب شده اند، اما روادید خود را تا ٢٠ سپتامبر ۲۰۱۶ دریافت نکرده اند در سال آینده تمدید نخواهد شد. همچنین همسران و فرزندان انتخاب شدگان در برنامه قرعه کشی ۲۰۱۶ نیز تنها میتوانند ویزای اقامتی دایٔم خود را بین اول اکتبر ۲۰۱۵ و ٢٠ سپتامبر ۲۰۱۶ دریافت کنند. متقاضیانی که از کشورهای خارجی نام نویسی نموده اند نیز نامه وقت مصاحبه خود را تا ۶ هفته پیش از زمان تعیین شده برای مصاحبه از مرکز کنسولی کنتاکی دریافت خواهند نمود. ٢٠. در صورت مرگ یکی از انتخاب شدگان ، پرونده او چه میشود؟

چنانچه فرد انتخاب شده در هر مرحله ای قبل از سفرش به آمریکا فوت کند، پرونده او به صورت خودکار حذف خواهد شد. همسر و فرزندان واجد شرایط وی نیز دیگر نمیتوانند ویزای اقامتی دایٔم را دریافت کنند.

۳۳- شرکت در برنامه قرعه کشی ویزای اقامت دایٔم چقدر هزینه دارد؟

در حال حاضر برای ارسال درخواست الکترونیکی قرعه کشی هزینه ای دریافت نمیشود. اما، چنانچه انتخاب بشوید و برای ویزای اقامتی دایٔم تقاضا کنید باید کلیه هزینه های لازم برای صدور روادید را در زمان درخواست روادید و مصاحبه مستقیماً به صندوق کنسولی سفارتخانه و یا کنسولگری آمریکا پرداخت کنند. اگر شما از انتخاب شدگانی باشید که در آمریکا زندگی میکنند و تقاضای تغییر وضعیتشان را به اداره مهاجرت و تابعیت میفرستید، هزینه های لازم را مستقیماً به اداره مهاجرت و تابعیت آمریکا خواهید فرستاد. جزییات مربوط به هزینه های مهاجرت و صدور روادید گونه گون همراه با اطلاعیه توسط تارنمای قرعه کشی گرین کارت www.dvlottery.state.gov برای انتخاب شدگان فرستاده خواهد شد.

۳۴- اگر انتخاب بشوم، چطور و از کجا میتوانم هزینه های مربوط به ویزای مهاجرتی را پرداخت کنم؟

اگر شما شرکت کننده ای هستید که بطور تصادفی انتخاب شده اید، از طریق قسمت “بررسی وضعیت پرونده” در تارنمای قرعه کشی گرین کارت www.dvlottery.state.gov دستورالعملی درمورد پروسه تقاضای ویزا دریافت خواهید کرد. شما کلیه هزینه های مربوط به ویزای مهاجرتی و لاتاری گرین کارت را شخصاً در سفارت یا کنسولگری آمریکا در زمان تقاضایتان پرداخت خواهید کرد. صندوقدار کنسولگری بلافاصله رسیدی از طرف دولت ایالات متحده مبنی بر دریافت پولتان به شما میدهد. چنانچه شما متقاضی ویزای مهاجرتی در سفارت یا کنسولگری های آمریکا باشید، نمیتوانید هزینه های ویزای مهاجرتی و لاتاری گرین کارت را به کسی از طریق پست یا Union Western یا پیک یا هر سرویس خدماتی دیگری بپردازید.

چنانچه شما در زمانیکه در ایالات متحده زندگی میکنید انتخاب بشوید و تصمیم داشته باشید تا برای تغییر وضعیتتان از طریق اداره مهاجرت و تابعیت ایالات متحده اقدام نمایید دستورالعملی که از قسمت “بررسی وضعیت پرونده” در تارنمای قرعه کشی گرین کارت www.dvlottery.state.gov دریافت خواهید کرد، توضیحی برای چگونگی پرداخت هزینه ویزای مربوطه به یک بانک آمریکایی را شامل خواهد بود.

۳۵- اگر برای ویزا تقاضا کنم، اما واجد شرایط شناخته نشوم آیا هزینه هایی که پرداخته ام را میتوانم پس بگیرم؟

خیر. هزینه های دریافتی برای ویزاها پس داده نمیشوند. برای دریافت ویزا شما باید براساس جزییات مندرج در این دستورالعمل ها واجد شرایط شناخته بشوید. چنانچه یک افسر کنسولی تشخیص بدهد که شما داری کلیه شرایط لازم نیستید، و یا به عبارتی براساس قوانین ایالات متحده واجد شرایط دریافت ویزای مهاجرتی (گرین کارت لاتاری) نیستید،وی نم یتواند برای شما ویزایی صادر کند و هزینه هایی که پرداخت کرده اید باطل میشوند. فقدان صلاحیت

۳۶- بعنوان متقاضی ویزای اقامت دایٔم، آیا میتوانم از برخی از دلایل رد صلاحیت مستثنی شوم؟ آیا تقاضای من برای مستثنی شدن مورد توجه قرار می گیرد؟

کلیه دلایل رد صلاحیت برای ویزاهای مهاجرتی مندرج در قانون ملیت و مهاجرت شامل متقاضیان ویزای اقامت دایٔم نیز میشود. هیچ گونه تسهیلات ویژه ای برای مستثنی کردن دلایل رد صلاحیت برای ویزاهای مهاجرتی مندرج در قانون ملیت و مهاجرت به جز آنهایی که قانوناً به تصویب رسیده اند، وجود ندارد. همچنین هیچ پروسه مخصوصی برای چنین تقاضاهایی نیز وجود ندارد. برخی استثنایٔات کلی که برای شهروندان آمریکا و کسانی که اقامت دایٔم ایالات متحده را دارند ممکن است برای متقاضیان ویزای اقامت دایٔم نیز دربرخی موارد نظر گرفته بشود، اما محدودیت های زمانی در برنامه قرعه کشی ممکن است بهره مندی ازاین تسهیلات را مشکل سازد.

♦ اخطار درمورد کلاهبرداری ها شیادی ها

– چطور می توانم کلاهبرداری های اینترنتی و ایمیل های ناخواسته را گزارش کنم؟

لطفاً به تارنمای www.econsumer.gov که توسط کمیسیون فدرال بازرگانی با همکاری اداره حمایت از مصرف کننده از ٢۷ ملت اداره میشود مراجعه کنید. شما همچنین میتوانید گزارش کلاهبرداری را به پلیس فدرال آمریکا FBI دایره شکایات از جرایٔم اینترنتی بفرستید. برای شکایت

مراحل درخواست لاتری ۲۰۱۶ مراحل درخواست لاتری ۲۰۱۶ مراحل درخواست لاتری ۲۰۱۶ مراحل درخواست لاتری ۲۰۱۶ مراحل درخواست لاتری ۲۰۱۶